• info@temadisklinigi.com
  • +90 537 789 57 02

Estetik Diş Tedavileri

Estetik diş hekimliğinin amacı dişlerde fonksiyon kaybı yaratmadan dişlerin sağlıklı, natürel, gösterişli ve güzel görünmesini sağlamaktır.
Gülüş estetiği; dudaklar, diş eti ve dişlerin estetik kriterlerin ayrı ayrı ve birbiri ile olan ilişkisinin değerlendirildiği, detaylı estetik analizleri kapsayan, gülüş şeklinin değerlendirilmesidir.

Gelişen teknoloji diş hekimlerine hastalarının arzu ettikleri gülüşü ve estetiği kazandırmasına imkan sağlamaktadır. Estetik diş hekimliğinin temelini gülüş estetiği ve gülüş estetiğini sağlayabilmek için özel sistemler ve tedavi yöntemleri uygulanarak oluşturulan gülüş tasarımı prosedürleri oluşturur. 

Estetik diş hekimliğinde sıkça başvurulan yöntemler

1.Estetik Kompozit ve Seramik Dolgular (İnley-Onley Uygulamaları) 

Dolgu materyali olarak metal dolgular (amalgam) yerine kompozit rezin adı verilen estetik beyaz dolguların veya porselen materyalinden hazırlanan seramik dolguların kullanımı ile estetik bir görünüm sağlanabilmektedir.

Çürüğün küçük olduğu durumlarda kompozit dolgularla restorasyon yapılırken, dişteki madde kaybının fazla olduğu, büyük çürüklü dişlerde inley ve onley adı verilen seramik dolgularla hem dayanıklı hem de estetik sonuçlar alınabilmektedir.

2.Kompozit Lamina Uygulamaları (Bondingler)

Sağlıklı ve estetik bir gülümseme hedeflenir. Estetik diş hekimliğinde sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Bonding uygulamasında dişe herhangi bir aşındırma işlemi uygulanmaz. Doğal dişin rengine uygun kompozit dolgu, sertleştirilir ve dişe yapıştırılır. Bu işlem sayesinde dişlerdeki kusurlu görünüm giderilebilmekte, kişi yepyeni ve estetik bir gülüşe kavuşabilmektedir.

3.Porselen Laminalar (Lamina Veneer Uygulamaları)

Dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan yaprak şeklindeki porselenlerdir. Dişin tamamının kaplanmasına gerek olmayan durumlarda tercih edilir. Lamine kaplama ile dişlerdeki basit çapraşıklıklar ve diş yüzeyindeki lekelenmeler giderilebilir. Başarılı bir sonuç alınabilmesi için mutlaka deneyimli hekimler tarafından uygulanması gerekir.

4. Zirkonyum Kuronlar

Zirkonyum destekli porselen kuronlarla, metal destekli porselen kuronlara göre çok daha estetik sonuçlar elde etmek mümkündür.

Zirkonyum destekli porselen kuronların ışık geçirgenlik özellikleri doğal dişe yakın bir görünüm elde edilmesini sağlar. 
Metal alt yapı içermez, bu nedenle alerjik değildir.  
Metal destekli porselen dişlerde diş eti kenarlarında görünen koyu renkli rahatsız edici görüntü, zirkonyum kuronlarda görünmez. 
Zirkonyum kuronlar, doğada bulunan zirkonyum oksit maddesinden üretilirler, bu madde porselen diş ve porselen köprü yapımı için oldukça sert ve dayanıklıdır. 
3 boyutlu teknoloji ile el değmeden özel bilgisayar sistemlerinde hazırlanırlar. 
Zirkonyum kuronlar estetik diş hekimliğinde 20 yıldır güvenle kullanılmaktadır.

5.Tam seramik kuronlar (E-max Kuronlar)

Metal içermeyen ve ışık geçirgenliği bakımından doğal dişe en yakın olan cam porselen kaplama sistemidir. Tamamen şeffaf olduğu için doğal diş görüntüsünü neredeyse birebir yansıtır. Diş etine kolaylıkla adapte olabilmesi, anti alerjik oluşu ve çiğneme etkinliğine karşı dayanıklılık göstermesi sayesinde sıklıkla tercih edilen gülüş tasarımı uygulamalarından biri olmuştur.

6. Beyazlatma (Bleaching) 

Günümüzde sağlıklı dişlere sahip olmanın yanı sıra güzel ve beyaz dişlere sahip olmanın önemi de ön plana çıkmıştır.

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır ve konuşma esnasında karşısındakine iyi görünmek ister.
Bu sadece güzel bir konuşma metni ile değil, kişilerin nasıl göründüğü ile de ilgilidir.Bunun için bembeyaz ve temiz dişler büyük rol oynar.
Estetik diş hekimliği de buna katkı sağlamaktadır.
Bleaching, beyazlatma sağlayan WHO (Dünya Sağlık Örgütü) onaylı bir takım jellerin diş minesine uygulanması ile doğal diş renginden daha açık ve daha beyaz bir renk elde edilmesi işlemidir. 
Bleaching, diş temizliği ile karıştırılabilmektedir.Diş temizliği sadece diş yüzeyindeki çay, kahve, sigara gibi boyayıcı maddelerin neden olduğu lekeleri uzaklaştırırken; beyazlatmada doğal diş rengi açılmakta, dişler mevcut renginden daha beyaz bir renge kavuşmaktadır.
Diş beyazlatma dişin yapısına sarı renk veren pigmentlerin ortamdan uzaklaştırılarak dişin daha beyaz görünmesini sağlamaktır.

7.Üç Boyutlu Dijital Diş Hekimliği Uygulamaları (CAD/CAM Uygulamaları)

Son yılların en önemli teknolojik gelişmelerinin başında da 3 boyutlu dijital diş hekimliği sistemleri gelmektedir. 
CAD/CAM (Bilgisayar Destekli Tasarım/ Bilgisayar Destekli Üretim) olarak adlandırılan bu sistemler; ağız içinin ölçüsünün dijital bir kamera vasıtasıyla optik olarak gerçek zamanlı alınarak üç boyutlu bir model elde edilmesi; bilgisayar ortamında eksik diş ve dokuların bu model üzerinde yeniden tasarlanması ve tasarlanan estetik dişlerin veya inley adı verilen estetik dolguların dakikalar içinde üç boyutlu olarak üretilmesi aşamalarını içermektedir.